فضایی برای تعامل بیشتر با مربیان ،مشاوران ،کارشناسان مشاوره ، کارشناسان تربیتی و معاونین پرورشی
  جلسه مدرسان طرح ایفای نقش تربیتی مدیر، معلم و کارکنان اداری برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، این جلسه در روز یکشنبه 23/8/89 به منظور ایجاد هماهنگی های لازم در خصوص اجرای هر چه مطلوب تر طرح «ایفای نقش تربیتی مدیر، معلم و کارکنان اداری-اجرایی» در استان مرکزی با حضور معاون پرورشی و تربیت بدنی و گروه مشاوره تربیتی برگزار گردید.

سجادی معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره کل در جمع مدرسان گفت: جهت دهی آموزشی از اصل آموزش مهمتر است و این همان چیزی است که ما از آن به عنوان تربیت یاد می کنیم، لذا نقش مدیران، معلمان، عوامل اجرایی در فرایند تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان حائز اهمیت است. بنابراین باید تلاش شود تا نقش محوری تربیت و شان آن در مدرسه بیشتر مورد توجه قرار گیرد. سپس رئیس گروه مشاوره تربیتی در خصوص اهمیت نقش مدیران، معلمان و کارکنان مدارس در حوزه فعالیت های پرورشی و تاثیر تربیتی آنان بر دانش آموزان مطالبی را بیان نمود.

 پاکدل نیا افزود: در این طرح 190 مدرسه تحت پوشش قرار خواهد گرفت و 950 نفر از همکاران آموزش 15 ساعته خواهند دید.وی ادامه داد: در این طرح نیز معاونین اداره کل و روسای ادارات و معاونین نیز تحت پوشش قرار خواهند گرفت و یک دوره آموزش 9 ساعته طراحی گردیده است.

در پایان با توجه به پیشنهاد مدرسان هر دوره به تفکیک، جلسه هم اندیشی تشکیل شد و در خصوص  شیوه اجرایی نمودن طرح بحث و تبادل نظر شد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط گروه مشاوره استان  | 

مربیان و معاونین پرورشی و کارکنان اداری حوزه پرورشی تحت پوشش طرح پاسخ به پرسش های اعتقادی قرار خواهند گرفت
به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، رئیس گروه مشاوره تربیتی با اعلام این خبر افزود: بنابر پاره ای تحلیل ها و آمارهای منتشر شده، اسلام هراسی در غرب موجب شده تا بیش از 10 هزار سایت ضداسلامی و ضد شیعی ایجاد و به شبهه افکنی پیرامون موضوعات مختلف بپردازند، لذا وظیفه خود دانستیم تا سر حد توان توطئه دشمنان را خنثی و نقشه شومشان را نقش بر آب سازیم.


 پاکدل نیا با اشاره به این که در این طرح 950 نفر از همکاران، آموزش مجازی خواهد دید و با توجه به این که مربیان و معاونین پرورشی مدارس به عنوان مسئولان فرهنگی در عرصه تعلیم و تربیت هستند افزود: امروز زمان نوسازی تربیتی در جامعه است و سربازان حوزه تعلیم و تربیت می بایست تلاش کنند و دانش آموزان را برای ورود به زندگی پیچیده امروز آماده کنند و برای این منظور باید از دانش محوری محض به تربیت محوری سوق داده شود و سئوالات دانش آموزان را با استفاده از روش ها و اندوخته های اندیشمندان و با یک نگاه علمی پاسخ گویند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط گروه مشاوره استان  | 

خبرهای تازه (گروه مشاوره)

کلاس های پرورشی متحول می شوند

10 درصد کلاس های پرورشی مدارس راهنمایی و متوسطه زیر پوشش کتاب های جدیدالتالیف با عنوان «آداب و مهارت های زندگی» قرار خواهند گرفت.

امیری مدیر کل دفتر مشاوره تربیتی وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی روسای گروه مشاوره تربیتی استان ها در مشهد اعلام کرد: به زودی کتاب ها در اختیار معاونت های پرورشی و تربیت بدنی استان ها قرار خواهند گرفت. 

------------------------------------------------------------------------------------------ 

دومین جشنواره روش های نوین تربیتی برگزار می گردد

رئیس گروه مشاوره تربیتی استان مرکزی گفت: اولین جشنواره ترویج روش های نوین تربیتی که با همکاری و مشارکت همه ی استان ها و میزبانی استان همدان برگزار گردید، تجارب بسیار ارزشمندی را در خصوص راهکارهای توانمند سازی نیروی انسانی به ابزارها و شیوه های تربیتی ارائه نمود. 

پاکدل نیا افزود: هدف از اجرای جشنواره، ایجاد بستر مناسب جهت ورود منابع انسانی کارآمد، توانمند و با نشاط در عرصه ی تربیتی مدرسه، احصاء شیوه های احیاء و تعمیم نقش تربیتی معلمان و سایر کارکنان مدرسه و ایجاد انگیزه در بین مربیان معاونین پرورشی و سایر منابع انسانی جهت نوآوری، خلاقیت و ابتکار عمل در روش های تربیتی. 

وی اشاره کرد: مرحله استانی جشنواره استانی در بهمن ماه خواهد بود و در پایان اضافه کرد، جزئیات جشنواره متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

تازه های نشر

-          کتاب راهنمای فعالیت مشاوران در دوره راهنمایی چاپ در اختیار مشاوران قرار گرفت. 

-          کتاب توشه های ماندگار توسط دفتر مشاوره تربیتی و همکاری اداره کل آموزش و پرورش سمنان منتشر شد. 

-          کتاب 9 جلدی راهنمای ایفای نقش تربیتی مدیر، معلم و کارکنان مدرسه برای سال تحصیلی جدید در حال چاپ و انتشار می باشد. 

-          کتاب آداب و مهارت های زندگی جایگزینی کتاب های درسی پرورشی خواهد شد. 

-          کتاب برنامه تربیتی مدرسه به همت دفتر مشاوره تربیتی و با همکاری استان مازندران منتشر شد.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط گروه مشاوره استان  | 

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، رئیس گروه مشاوره تربیتی اشاره کرد: گوهر وجود انسان ها گرانبهاترین گوهرهاست و پیمودن راه پاکی و سعادت کلید همه ی خوبی هاست.

پاکدل نیا افزود: به مناسبت دهه کرامت، میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و همچنین ولادت حضرت امام رضا (ع)، تعداد 10 هزار دفتر با طرح حجاب و عفاف ويژه دانش آموزان دختر سوم ابتدايي به همراه ۵۰ هزار برنامه كلاسي به تمام دانش آموزان دختر دوره ابتدایی و ۳ هزار برنامه کلاسی جهت نصب در کلاس های دخترانه دوره ابتدایی توزیع شد. 

وی هدف از اجرای این طرح دعوت دانش آموزان دوره ابتدایی، این شکوفه های باغ زندگی به گلستان نخل های عفت ذکر کرد تا شاهد زیباترین سرود پاکی، یعنی حیا و عفت باشیم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط گروه مشاوره استان  | 

طرح رابطان هسته های مشاوره در مدارس ابتدایی اجرا می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، به گفته رئیس گروه مشاوره تربیتی اداره کل آموزش و پرورش استان، با توجه به نقش و اهمیت نشاط و شادابی روانی در شکل گیری شخصیت سالم و متعادل، دانش آموزان دوره ابتدایی، طرح رابطان هسته های مشاوره در مدارس ابتدایی اجرا می گردد.

 پاکدل نیا هدف از اجرای این طرح را تعمیق فعالیت های مشاوره ای در مدارس ابتدایی، تسهیل خدمات مشاوره ای در مدارس ابتدایی و استفاده از ظرفیت و توان سایر همکاران در ارائه خدمات مشاوره ای عنوان کرد.

وی افزود: کمبود وقت و نبود مشاور در مدارس ابتدایی ایجاب می کند که از ظرفیت همکاران واجد شرایط در این زمینه استفاده شود که اهم وظایف رابطان: راهنمایی گروهی دانش آموزان در خصوص آداب و مهارت های زندگی، ارائه راهنمایی و آموزش به والدین، ارائه خدمات مشورتی به کارکنان مدرسه و شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و نیازمند به خدمات مشاوره ای و ارجاع آنان به هسته های مشاوره می باشد.

وی در مورد آموزش رابطان هسته های مشاوره گفت: محتوای آموزش آشناسازی رابطان با اهداف طرح و فعالیت های راهنمایی و مشاوره، آشنایی با ویژگی های رشدی دانش آموزان در دوره ابتدایی، آموزش مهارت های زندگی(خودآگاهی، تصمیم گیری روابط بین فردی، ارتباط و ..)، آموزش شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری در دوره ابتدایی، آموزش شیوه های صحیح مطالعه و یادگیری در دوره ابتدایی، آموزش اولیه چگونگی تشخیص دانش آموزان نیازمند به خدمات راهنمایی و مشاوره ذکر کرد که ماهیانه ۴ ساعت آموزش ویژه پیرامون موضوعات مطرح شده خواهند داشت.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط گروه مشاوره استان  |